Krátky historický prehľad

Plemeno argentínska doga pochádza z provincie Cordoba, ktorá sa nachádza v centrálnych oblastiach republiky Argentína. Zakladateľom plemena je Dr. Antonio Nores Martinéz, lekár z tamojšej rodiny starousadlíkov. Jeho vášnivá láska k psom a takisto aj rodinná tradícia ho viedli k tomu, aby v roku 1928 zostavil štandard so základnými charakteristikami nového plemena psov, ktoré nazval argentínska doga. Najskôr začal so systematickým krížením rôznych čistokrvných psov so starým bojovým psom z Cordoby, čo bol veľmi silný a mohutný pes, ktorý bol však povahou nevyrovnaný a geneticky neupevnený. Bol výsledkom kríženia rôznych plemien, napríklad mastinov, buldogov a bulteriérov. Vo svojej dobe boli títo psi veľmi známi a u nadšených a fanatických milovníkov psích zápasov veľmi obľúbení. Medzi týmito obdivovateľmi psích zápasov boli ľudia zo všetkých sociálnych vrstiev spoločnosti a ich koníček sa vtedy ešte považoval za normálnu zábavu. Vďaka prísnej selekcii a rastúcej kontrole povahy dosiahol Dr. Nores Martinéz po niekoľkých generáciách svoj cieľ, pretože sa mu podarilo vyšľachtiť prvú "rodinu" so stabilne dedenými vlastnosťami.

50-te roky, Dr. Augustin Nores Martinez so psami Kob a Chaira

Spočiatku považovali všetci tohoto psa za bojové plemeno, ale Dr. Nores Martinéz, vášnivý lovec, používal tohoto psa na svojich obvyklých lovoch na veľkú zver, pričom sa u psov tohoto plemena prejavili natoľko užitočné vlastnosti, že sa čoskoro stal pri podobných lovoch nenahraditeľným pomocníkom. Tak sa v priebehu krátkej doby premenil na vynikajúceho poľovného psa na veľkú zver. Počas pár rokov prešiel ďalšou zmenou funkcie, pretože sa z neho vyvinul všestranný spoločenský pes a verný a nepodplatiteľný obranca svojho pána. Jeho sila, tvrdohlavosť, čuch a jeho odvaha sú nedostižné medzi svorkovými psami pri love na čiernu zver, pumy a ďalšiu škodnú zver, ktorá žije v ďalekých a členitých oblastiach Argentíny a ktorá robí škody na dobytku i poľnohospodárskych kultúrach tamojších farmárov. Harmonický súlad a vynikajúce osvalenie, ktoré pripomína trénovaného atléta, to sú ideálne predpoklady k tomu, aby mohol pes tohoto plemena prekonávať dlhé cesty za rôznych klimatických podmienok a aby bol schopný obstáť v tvrdých bojoch s prenasledovanými zvieratami.

Mancha del Chubut, prvý dogo argentino šampión

Dňa 21.5.1964 bolo toto plemeno uznané ako prvé argentínskym kynologickým zväzom za samostatné plemeno a od tej doby sa títo psi registrujú v plemennej knihe argentínskej agronomickej spoločnosti Sodiedad Rulal Argentina.

Legendárny Tilcara

Neskôr dňa 31.7.1973, bolo toto plemeno uznané ako prvé a jediné argentínske plemeno taktiež aj medzinárodnou kynologickou federáciou FCI a stalo sa tak vďaka neúnavným snahám Dr. Augustína Noresa Martinéza, ktorý bol bratom zakladateľa plemena a pokračoval v jeho diele.

Sedemdesiate roky - vľavo Augustín Nores Martínez

Osemdesiate roky, Buenos Aires, sučka Mina de Ňa Pancha


eukanuba

royal canin

pes a macka

This site is a member of WebRing. To browse visit here